História
Banskobystrický spolok okrášľovaci a ochranný, nadväzuje na myšlienku a odkaz Spolku ochranného a okrášľovacieho, ktorý 22. 10. 1927 založil prof. Jan Roubal a zároveň sa stal jeho predsedom. Členmi tohto spolku boli také významné osobnosti, ako prof. Dr. Václav Kmoníček, Viliam Figuš – Bystrý, či Terézia Vansová.
Významný svetový entomológ a pedagóg prof. Jan Roubal (*16.8.1880, Chudenice, Čechy – † 23.10.1971, Praha, ČSSR), prišiel na Slovensko v roku 1919, a až do roku 1938 bol riaditeľom Štátneho reformného reálneho dievčenského gymnázia Karola Kuzmányho v Banskej Bystrici, ktoré počas jeho pôsobenia patrilo k najprosperujúcejším gymnáziám na Slovensku.
Budova Štátneho reformného reálneho dievčenského gymnázia K. Kuzmányho pri pohľade z Urpína
Veľkou mierou sa pričinil o organizáciu vedeckého života na Slovensku. V roku 1920 vypracoval prvý návrh na rozsiahlejšiu prírodnú rezerváciu v centrálnej časti Nízkych Tatier. Bol členom komisie na založenie národného parku v Pieninách a členom výboru pre výskum Demänovských jaskýň. V roku 1934 ho menovali za člena prípravnej komisie na zriadenie národného parku vo Vysokých Tatrách.
Počas pôsobenia v Banskej Bystrici získal aj materiál pre vrcholné dielo svojej publikačnej činnosti. Je ním trojdielny Katalóg chrobákov Slovenska a Podkarpatskej Rusi, ktorý má spolu 1300 strán. Svoju zbierku, ktorá obsahuje 164 000 exemplárov chrobákov a 35 000 exemplárov bzdôch a ktorá patrí k najväčším a najcennejším súkromným zbierkam v Európe, daroval po 2. svetovej vojne Slovenskému národnému múzeu.