Novinky

Anton Frey

Banská Bystrica na historických kolorovaných fotografiách I.

Kaviareň Karola Szásza

Kaplnka sv. Jána Nepomuckého
Projekty

Pomôžte zachrániť kaplnku pri malej železničnej stanici

Plán činnosti BBSOO na rok 2016.

Zadajte svoju e-mailovú adresu nižšie a prihláste sa na odber nášho newslettera
V nedávno publikovanom článku sme vás oboznámili s pôsobením architekta a staviteľa Aloisa Peierbergera, ktorého firma aktívne pôsobila v odvetví stavebníctva na území nášho mesta. Ďalším subjektom, ktorý realizoval hneď niekoľko stavieb v Banskej Bystrici a okolitých mestách bola Slovensko – česká účastinná stavebná spoločnosť. Areál firmy sa nachádzal v lokalite „Na potôčku“ (bývalé Pozemné stavby), budovy administratívy a projekcie stáli na dnešnej Kukučínovej ulici a boli asanované v súvislosti s výstavbou polyfunkčného domu Arkádia v roku 1992. Začiatky fungovania spoločnosti siahajú do roku 1921. Pod svojim pôvodným názvom existovala do roku 1945, kedy došlo k premenovaniu na Tatra – účastinná spoločnosť v Bratislave. Krátko na to niesol podnik názov „Bratia Strenitzer v Banskej Bystrici“. V roku 1948 dochádza k znárodneniu podniku a jeho začleneniu pod Československé stavebné závody, národný podnik, filálka v Bratislave. V roku 1951 prechádza majetok podniku na Pozemné stavby, n. p., podnikové riaditeľstvo v Banskej Bystrici.
Väčšinu stavieb navrhol a projektoval architekt Pavel Walluch (* 14.10.1884 – † 14.11.1942), ktorého rodinný dom s ateliérom sa nachádzal na Tehelnej ulici č. 3 (dnes Rudlovská cesta). V roku 1960 bol dom aj s pozemkom vyvlastnený a v týchto miestach postavili budovu Krajského projektového ústavu. V súčasnosti je v majetku RTVS, predtým STV. Pavel Walluch sa zúčastnil aj užšej architektonickej súťaže na stavbu Národného domu v Banskej Bystrici. Stavba sa nakoniec realizovala podľa víťazného projektu architekta Emila Belluša. Krátko po dokončení Národného domu si situácia vyžiadala vykonanie niekoľkých stavebných zásahov, ktoré realizovala Slovensko – česká účastinná stavebná spoločnosť. Následne firma realizovala ďalšie stavebné úpravy na Národnom dome v roku 1935, podľa projektu architekta Wallucha.
Z celkového počtu realizovaných stavieb sa zameriame na tie najznámejšie. Patrí sem budova filiálky Národnej banky československej v Národnej ulici č. 10. Budova bola postavená v neorenesančnom slohu podľa projektu pražského architekta Josefa Skřivánka v rokoch 1930 – 1932. Vďaka citlivo poňatej rekonštrukcii objektu začiatkom 90 – tych rokov 20. storočia, môžeme dnes budovu vidieť v takmer pôvodnom stave.
Ukážkou sakrálnych stavieb je evanjelický kostol vo Zvolene na námestí SNP, postavený v rokoch 1922 – 1923 v neogotickom slohu.
Kultúrno – spoločenským akciám dodnes slúži sála, ktorá sa nachádza v dvornom trakte domu číslo 21 na Hornej ulici (sídlo Evanjelického spolku). V týchto priestoroch bolo istý čas v prevádzke kino Bystrica. Spoločenská sála bola postavená v roku 1927.
Na záver stoja za zmienku mestské obytné domy na dnešnej ulici Československej armády, vila lekárnika Flittnera, ktorá sa nachádzala pod pamätníkom SNP, ako aj dom Jozefa Steinera v Národnej ulici č. 6).